Správná péče o projektor

Správná péče o projektor

Projektor je moderním přístrojem, který přináší dosud nevídané divácké požitky i do obyčejných domácností. Zdaleka už nepatří pouze do kin, kanceláří či škol. Díky cenové dostupnosti může projektor snadno rozšířit i vybavení vašeho domu i bytu. Projektor je v současnosti téměř bezúdržbovým zařízením. Přesto se vyplatí projektoru věnovat alespoň základní péči. Správná péče zajistí dlouhodobou životnost projektoru a předejde možným poruchám. A jak taková správná péče vypadá?

Základní péče o projektor a lampu

 

Péče o projektor sestává především z ochrany před všudypřítomným prachem. Prašné a zakouřené prostředí citlivé součástky projektoru ohrožuje. Prach brání dostatečnému chlazení projektoru. Může způsobit nežádoucí přehřívání, vedoucí až k poruchám a totálnímu zničení techniky. Ještě před spuštěním projektoru je tedy vhodné zvážit, kde bude projektor umístěn a provozován. Samozřejmostí by měl být pravidelný úklid v místnosti s projektorem.

 

  • Ani sebedůkladnější úklid nedokáže odstranit prach ze vzduchu dokonale. Proto je třeba čistit nebo vyměňovat vzduchový filtr projektoru.
  • Běžný uživatel v domácím prostředí zvládne i čištění skříně projektoru.
  • Pro kvalitu obrazu je také vhodné čas od času očistit objektiv (čočku).
  • Samozřejmostí je pak výměna lampy v případě potřeby.

 

POZOR! Další servisní úkony raději přenechte specializovaným servisům. Výrobci varují před vyjímáním jakékoliv jiné části projektoru než vzduchový filtr či lampa projektoru. Přečtěte si článek: Čištění a údržba projektorů - tipy přímo ze servisů.

 

Obecná doporučení k čištění projektoru

  • Než s čištěním projektoru začnete, přesvědčte se, že projektor je odpojený od zdroje elektřiny. Mezi posledním provozem projektoru, totálním zchlazením lampy a čištěním by mělo být minimální časové rozmezí 30 minut.
  • Součástky projektoru by rozhodně neměly přijít do přímého kontaktu s vodou. Pokud se do projektoru voda dostane, nechte ho vypnutý v dobře větraném prostoru několik hodin. V případě, že půjde o velké množství vody, předejte nápravu odbornému servisu.
  • Vyhněte se použití agresivních čisticích prostředků založených na alkoholu, benzínu nebo vosku. Nepoužívejte chemické látky, které by mohly projektor nenávratně poškodit.
  • Eliminujte mastnotu. Citlivých optických součástek se nedotýkejte holýma rukama, při manipulaci užívejte rukavičky.
  • Zohledněte specifika konkrétního typu projektoru. Při údržbě a čištění projektoru se řiďte informacemi od výrobce, které najdete v manuálu k projektoru.

 

Čištění a výměna prachových filtrů

 

Zanesený vzduchový filtr brání chlazení a způsobuje přehřívání. Každých 100 – 300 hodin provozu by proto měl být filtr vyčištěn o prachu, příp. vyměněn za nový.

Moderní projektory zpravidla obsahují přední a boční filtr, jak často je měnit se dozvíte v manuálu k projektoru. Manuál vás také detailně navede, jak filtr z projektoru vyjmout.

Filtr se pochopitelně vytahuje pouze z bezpečně vypnutého projektoru.

Prach a další nečistoty se z filtru odstraňují mechanicky, nejlépe použitím malého vakuového čističe určeného pro elektroniku. Prachu se dá zbavit i pomocí nádoby se stlačeným vzduchem.

Pokud je znečištění natolik velké, že ho není možné odstranit, nezbývá než filtr vyměnit.

POZOR! Na čištění vzduchových filtrů projektoru se rozhodně nedoporučuje využití vody, mýdla či jiných čističů, protože by mohly poškodit citlivé membrány filtru.

 

Čištění skříně projektoru

 

Skříň projektoru se čistí zvenčí i zevnitř. Čištění skříně zevnitř je vhodné provádět v době, kdy jsou vytažené vzduchové filtry a případně i lampa projektoru. Práce bude přehlednější a jednodušší.

Skříň se otírá jemnou tkaninou. Pokud jsou nečistoty hrubší, dá se tkanina namočit do roztoku vody a neagresivního čisticího prostředku (například přípravku na mytí nádobí). Nečistoty se pak utírají touto důkladně vyždímanou tkaninou, aby se skříň projektoru ještě následně otřela navlhčenou tkaninou bez čisticího prostředku. Vždy je třeba zbytky čisticího prostředku důsledně otřít.

 

Čištění objektivu projektoru

 

Zatímco zanesené vzduchové filtry přímo ohrožují funkčnost projektoru, špinavá optika se odráží zejména na snížené kvalitě obrazu. Pro zajištění dokonalé kvality obrazu je tedy vhodné udržovat v čistotě také objektiv (čočku) projektoru.

Přestože je sklo jako takové odolné, sklo čočky obohacené o různé příměsi je náchylné na poškození chemikáliemi. Nesvědčí mu ani nadměrné mechanické čištění, které může jemný povrch čočky poškrábat.

 

Pro čištění objektivu se využívá jemný hadřík nejlépe z mikrovlákna, případně navlhčený speciálním čistícím přípravkem. Čočku pak zlehka otíráme krouživým pohybem směrem od středu ven – viz obrázek.

 

POZOR! Čistící přípravek nikdy nenanášejte přímo na čočku. Na objektiv nepoužívejte jiné čističe než speciální přípravek pro jemnou optiku (ani čistič skel či oken). Pro čištění objektivu se nehodí příliš drsné látky nebo papírové ubrousky, i ty by mohly svými vlákny citlivou optiku poškodit.

 

Profesionální čištění a údržba

Pokud si na čištění projektoru v domácím prostředí netroufáte, můžete využít služeb některého specializovaného servisu. Odborné čištění vychází cenově dle typu projektoru zhruba od 500 Kč.

Tipy na servisy najdete spolu s dalšími užitečnými informacemi v našem článku: Čištění a údržba projektorů - tipy přímo ze servisů

23.07.2014
Kolektiv Projektory-Lampy.cz



« zpět

TOPlist