Jak se zbavit staré lampy do projektoru a kam ji vyhodit?

Jak se zbavit staré lampy do projektoru a kam ji vyhodit?

Pořídili jste si moderní projektor a rázem tak proměnili obývací pokoj v domácí kino? Pak jste s největší pravděpodobností s tímto společníkem, který se po čase stal neodmyslitelnou součástí domácnosti, nadmíru spokojeni. I přesto, že prvotní investice není zanedbatelná, jedná se o přístroj, jehož životnost je při správném užívání opravdu dlouhá. Srdcem každého projektoru je nepochybně jeho lampa. Nejnovější modely disponují svítivostí, která činí zhruba 4000 hodin. Pokud během promítání pozorujete sníženou kvalitu obrazu nebo nižší svítivost, s největší pravděpodobností bude nutno projektor očistit jemným hadříkem nebo stávající lampu vyměnit za lampu novou.

Výměnu lampy zvládne i průměrně zručný kutil

Nebojte se, kvůli výměně lampy nemusíte ihned spěchat do prodejny, kde jste projektor, potažmo lampu zakoupili. Pokud jste alespoň trošku manuálně zruční, zvládnete ji vyměnit sami během několika mála minut. V případě, že si na této parketě nejste příliš jistí, přenechte výměnu odborníkům ve specializovaném servise, kde se kromě samotné výměny lampy zaměří také na důkladnou revizi projektoru a starou lampu následně odborně zlikvidují.

Jak naložit se starou lampou?

A nyní se dostáváme k jádru problému, na který je zaměřen tento článek. Co udělat se starou lampou projektoru? Zřejmě každého z nás napadne, zda je vhodné vyhodit ji do směsného odpadu nebo elektroodpadu, případně speciálního koše pro sklo. Bohužel ani jedna ze zmíněných možností není tak úplně správná. Jelikož lampy projektorů obsahují nezanedbatelný obsah rtuti, může tato skutečnost při neodborné manipulaci nebo likvidaci nadělat pořádnou paseku.

Další rizika

Kromě rtuti však patří k dalším rizikům také tělo samotné lampy, které při rozbití produkuje značné množství nebezpečných střepů. Odhodíte-li ji tedy do klasického odpadkového koše, můžete tak mít na svědomí nepříjemné poranění svého okolí. Riziko poranění pochopitelně platí i při samotné výměně lampy, kdy je nutno s celým přístrojem manipulovat opravdu velmi opatrně.

Kam tedy s ní?

Vzhledem k obsahu škodlivých látek, které se v lampě projektoru nacházejí, ji nechte zlikvidovat odbornou firmou. Výměnu pochopitelně můžete provést doma, lampu pak zaneste k prodejci, u kterého jste ji zakoupili, nebo ji odevzdejte na některém ze sběrných míst Ekolamp (seznam a mapku sběrných míst naleznete zde). Tam se již postarají o ekologickou a zejména bezpečnou likvidaci lampy bez toho, aby ohrožoval sebe nebo své okolí.

22.10.2014
Kolektiv Projektory-Lampy.cz« zpět

TOPlist