Opravdu musíte navštívit servis projektorů? Nejdříve zkontrolujte samotnou lampu!

Opravdu musíte navštívit servis projektorů? Nejdříve zkontrolujte samotnou lampu!

Vzpomínáte si ještě na vetché projektory, které byly součástí školních tříd a učeben? Takové, které na zeď promítaly nejrůznější cvičení z jazyka českého, německého, ruského, později i anglického? Projektory, které byly svým ovládáním natolik složité, že je místo zkušených pedagogů ovládali zejména jejich žáci? No, tak přesně na takové projektory zapomeňte. Dnešní moderní doba si žádá své a výrobce projektorů na požadavky svých zákazníků musí pružně reagovat. Projektory tak, jak je známe v dnešní podobě, nejsou pouze doménou školních učeben a vysokoškolských aul, ale také se stále více prosazují v moderních domácnostech. Ono mít v obývacím pokoji nebo pracovně domácí kino není zas až tak úplně od věci, co myslíte?

Co když projektor nepracuje tak, jak má?

Pořízení projektoru, potažmo lampy do něj, však rozhodně nepatří mezi nejlevnější záležitosti. A jelikož je prvotní investice vcelku dosti citelná, je vhodné o projektor náležitě pečovat tak aby plnil funkci, pro kterou byl zkonstruován, pokud možno co nejdéle. V případě, že v průběhu používání projektoru vypozorujete zhoršenou kvalitu obrazu nebo jiné nedokonalosti, nemusíte okamžitě spěchat do nejbližšího servisu nebo k autorizovanému prodejci. Prvotní neduhy spojené s nakumulováním prachových částic nebo samotnou lampou přístroje můžete odstranit i svépomocí.

Kde je problém?

Jako první projektor odpojte a počkejte, než dostatečně vychladne. Následně se vybavte speciálním hadříkem, který jste obdrželi spolu s novým projektorem, případně navlhčete měkký hadřík obyčejnou vodou a jemně zbavte prachu všechny viditelné části projektoru. Pokud po zapnutí nezpozorujete žádnou změnu k lepšímu, může být závada v lampě. Její výměnu provede i středně zručný kutil. V případě, že vám šroubovák nic moc neříká, pak je vhodné nechat výměnu lampy na odbornících. Rozhodně se nemusíte bát příliš vysoké investice, ta se totiž pohybuje v řádech několika stokorun, takže nehrozí, že by zruinovala váš rodinný rozpočet nebo bankovní konto. Při výměně lampy v servise zde zpravidla provedou i menší revizi, případně opravu. Takže vám projektor může opět sloužit dlouhé měsíce a roky.

Kdy je oprava v servise nevyhnutelná?

Pokud projektor včetně jeho příslušenství zbavíte prachu a dalších nečistot, vyměníte lampu a stále nepozorujete žádné zlepšení, pak je na místě svěřit projektor včetně lampy do rukou odborníků, kteří provedou jeho důkladnou kontrolu a napraví případné škody. Projektor za žádných okolností samostatně nerozebírejte a raději vsaďte na zkušenosti a dovednosti profesionálů v autorizovaných servisech. V opačném případě byste totiž mohli projektor svou neodbornou demontáží nenávratně poškodit, případně si přivodit nepříjemný úraz.

11.09.2014
Kolektiv Projektory-Lampy.cz« zpět

TOPlist