Proč jsou lampy do projektorů tak drahé?

Chcete-li si užít skvělý obraz, musí váš projektor disponovat přirozeným a dlouhodobě stabilním podáním barev, dostatečným rozlišením a vysoký jasem a kontrastem obrazu. K tomu potřebuje silný a kvalitní světelný zdroj.

Nejvíce se osvědčily rtuťové výbojky

V současné době jsou v projektorech používány zejména rtuťové výbojky, které obsahují plynnou směs o provozním tlaku až 250 atmosfér a mají vnitřní provozní teplotu až 1300 stupňů Celsia. Tyto výbojky dokážou při obvyklém výkonu v rozsahu 120-300 wattů poskytnout poměrně dlouhou životnost a také dobrou stabilitu obrazu v průběhu života lampy.

V zájmu dosažení co nejlepších parametrů se při výrobě výbojek používá řada patentovaných technologií a drahých výrobních zařízení, což se samozřejmě promítá do jejich ceny. Pokud vás technologie výbojek zajímá, přečtěte si více o technologii E-TORL Epson UHE.

Kdo vyrábí lampy do projektorů?

Pro úplnost je také fér uvést, že sami výrobci projektorů většinou lampy pro své projektory nevyrábějí, ale nakupují od dodavatelských firem. Výrobců originálních výbojek do projektorů je v současné době jen několik: Iwasaki (HSCR), Osram (P-VIP), Matsushita/Panasonic (HS), Philips (UHP), Phoenix (SHP), Ushio (NSH) a Epson (UHE).

Tím se ovšem prodlužuje dodavatelský řetězec originálních lamp s modulem mezi výrobcem výbojky a konečným spotřebitelem. V důsledku toho roste i cena, a tak vedle nejdražších (ale i nejspolehlivějších) originálních lamp s modulem nabízíme také další varianty, jejichž nákupem lze výrazně ušetřit – kompatibilní a značkové lampy a samostatné výbojky bez lampového modulu.

Pozor na padělané lampy

Z důvodu vysoké ceny originálních lamp se v poslední době také začínají objevovat tzv. counterfeit (padělané) lampy. Jde o kopii originální lampy s modulem, ve skutečnosti však obsahuje jinou výbojku různé kvality – od těch kvalitnějších výbojek určených pro trh s náhradními díly (např. Philips) až po ty nejméně kvalitní, takzvané „no name“ výbojky. Ty jsou osazené v neoriginálním modulu a měly by tedy být prodávány jako značkové lampy, pokud obsahují kvalitní výbojku od některého z výše zmíněných výrobců originálních výbojek pro projektory, nebo jako kompatibilní lampy, pokud obsahují „no name“ nebo jinou výbojku.

Bohužel však jsou tyto padělky na trhu nabízeny jako originální, přičemž k matení zákazníků slouží také repliky originálního balení. Výrobci a prodejci padělaných lamp do projektorů porušují zákon a poškozují jak výrobce originálních lampových modulů, tak i zákazníky, kteří ve skutečnosti kupují jiný produkt, než si myslí, a často za něj platí více, než by museli.

V našem obchodě takové lampy nenajdete. Svých zákazníků si vážíme a chceme, aby s námi byli dlouhodobě spokojení. Nicméně na internetu lze tyto lampy poměrně snadno nalézt a identifikovat podle podezřele nízké ceny, která neodpovídá běžné ceně originální lampy s modulem.

Pokud již víte o lampách vše potřebné, stačí vybrat si tu správnou

Bleskurychlý průvodce lampami

Najdi lampu na pár kliknutí

Lampy pro projektory

Lampy pro TV

TOPlist