Jak dlouho vydrží náhradní lampa svítit?

Stejně jako všechny žárovky, i lampy do projektorů a projekčních TV mají omezenou životnost. To bohužel znamená, že prakticky každý majitel projektoru nebo projekční TV bude muset několikrát pořídit lampu novou v závislosti na tom, jak často a za jakých podmínek svůj přístroj používá.

Co ovlivňuje životnost lampy?

Většina lamp do projektorů s vyšším světelným výkonem má životnost 2000 hodin provozu za optimálních podmínek. Tuto životnost ale výrobci nijak negarantují a upřímně řečeno, v běžném provozu je poměrně vzácné jí dosáhnout. V praxi to znamená, že pokud používáte váš projektor 2–4 hodiny denně v čistém, bezprašném a nezakouřeném prostředí s běžnou pokojovou teplotou, měla by vám lampa vydržet okolo 1500–2000 hodin provozu. Při jiném způsobu použití se životnost lampy zkracuje. Pokud používáte přístroj 24 hodin denně 7 dní v týdnu, je riziko předčasného vyhoření lampy nejvyšší. Novější projektory, projektory s nižší svítivostí a projekční televizory obvykle mívají životnost lampy delší (měla by být uvedena v manuálu k přístroji). Deklarovaná životnost se však týká jen originálních výbojek, pokud si objednáte kompatibilní lampu, ať už s modulem nebo bez, může být životnost kratší.

Proč lampa přestane svítit?

V současné době jsou ve většině projektorů použity rtuťové výbojky, které pro tvorbu světla využívají elektrický oblouk mezi dvěma elektrodami v uzavřené skleněné komoře naplněné plynnou směsí. Směs má za provozu tlak přes 200 atmosfér a její provozní teplota přesahuje 1000 stupňů Celsia. Provozem dochází k deformaci a úbytku materiálu na elektrodách, čímž narůstá vzdálenost mezi elektrodami. Čím je vzdálenost mezi elektrodami větší, tím vyšší elektrické napětí je potřeba pro vytvoření a udržení elektrického oblouku. Jakmile toto napětí překročí schopnosti ballastu projektoru (zařízení ovládajícího napájení výbojky), lampa přestane svítit. Lampa může přestat svítit i z důvodu dosažení hranice své životnosti. Projektory obvykle jako ochranu před explozí výbojky odmítají lampu používat, pokud překročila svoji životnost. Projektor také může předčasně vypínat lampu, pokud ji nezvládá dostatečně ochladit. To může být způsobeno jednak výrobní vadou výbojky, nebo nedokonalým chlazením v důsledku zanesených filtrů, poruchy větráků, či blokováním přístupu vzduchu k větracím průduchům projektoru.

 

Novější projektory používají modernější výbojky a jejich lampy tak mají delší životnost. V kombinaci s využitím eko-modu, který má zvýšit životnost lampy za cenu snížení jasu obrazu, lze dosáhnout životnosti až okolo 5000 hodin provozu. Co všechno má vliv na životnost lampy v projektoru a jak ji prodloužit přehledně ukazuje naše infografika. Naštěstí je na lampy poskytována záruka, která má uživatele ochránit před předčasným vyhořením lampy.

Pokud již víte o lampách vše potřebné, stačí vybrat si tu správnou

Bleskurychlý průvodce lampami

Najdi lampu na pár kliknutí

Lampy pro projektory

Lampy pro TV

TOPlist